25 Mayıs 2014 Pazar

DARÜŞŞAFAKA, Sınav ve Soma

Bu gün "Miraç Kandili":  Güzel düşünmek, güzel görmek, güzel işlere aracı olmak için  en güzel günlerden biri olduğunu düşünüyorum. Bütün insanların iyilik ve güzelliklerle buluşmasını dilerim.

Darüşşafaka her yıl annesi veya babası olmayan çocuklar için  bir sınav yapmaktadır. Başarılı olanlara ise ücretsiz olarak eğitim olanağı sağlamaktadır. Şimdi sınav başvurularını kabul ediyor.

 Son müracaat tarihi 28 Mayıs 2014.  Daha önce haberdar olup bu duyuruyu zamanında yapmak isterdim.  Ne yazık ki  geç haberim oldu. Yine de başvurmak isteyenler için 3 gün var. Sınav şartları ve gerekli olan belgeler  Darüşşafaka'nın web sitesinden öğrenilebilir.

'Soma' da babalarını kaybeden çocuklarımız, bu olanaktan yararlansalar, ne güzel olur' diye düşünürken aşağidaki haberi okudum ve çok sevindim. 

Darüşşafaka Cemiyetini bu girişiminden dolayı kutluyorum.


Darüşşafaka'dan Soma hamlesi

Darüşşafaka Lisesi, Soma faciasında yaşamını yitiren madencilerin çocukları için yardımda bulunmaya hazırlanıyor. Darüşşafaka Cemiyeti'nden yapılan açıklamada, "Tarihi boyunca ülkenin zor günlerinde yaraları sarmak için elinden gelen desteği veren Darüşşafaka, Soma'da yaşanan kazanın vahim boyutu ortaya çıktığı andan itibaren yaraların sarılabilmesi için neler yapabileceğimizi tartışmaya başladık" denildi.

Yazılı açıklamada ayrıca şu bilgilere yer verildi:
"Soma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yanı sıra Manisa, Kütahya ve Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlükleri’yle bağlantı kurarak, baba kaybı olan ve Darüşşafaka'nın giriş koşullarını taşıyan öğrenciler hakkında bilgi talep edilmiş ve süreç takip altına alınmıştır. Bildiğiniz gibi bu yıl sınavımız 1 Haziran Pazar günü yapılacaktır. Soma'da babasını kaybeden 4. sınıf öğrencilerinin bu kadar taze bir acıyla 1 Haziran'daki sınavımıza katılabilmesinin olanaksızlığının farkındayız."
Açıklamaya göre, Darüşşafaka Cemiyeti'nin 20 Mayıs 2014 Salı günü yapılacak Yönetim Kurulu Toplantısı'nda Soma'da babasını yitiren ve Darüşşafaka Lisesi'ne giriş koşullarını taşıyan çocuklar için çözüm üretileceği de vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Darüşşafaka Cemiyeti olarak her zaman olduğu gibi Soma’da yaşamını yitiren vatandaşlarımızın geride kalan evlatlarına karşı, eğitimde fırsat eşitliği misyonumuz çerçevesinde üzerimize düşen ödevi yerine getireceğiz."
DARÜŞŞAFAKA'YA GİRİŞ SINAVI 1 HAZİRAN'DA
Babası veya annesi hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, yetenekli çocuklara parasız ve yatılı eğitim fırsatı tanıyan Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 2014 yılı sınav takvimi belirlendi. Buna göre; Darüşşafaka Giriş Sınavı’na başvurular 28 Mayıs 2014 Çarşamba günü sona erecek. Sınav, 1 Haziran Pazar günü saat 10.00’da 20 ilde yapılacak. Sınavda başarılı olan, mali durum araştırması ve sağlık kurulu kontrolünden geçen öğrenciler ortaokuldan üniversiteye ücretsiz kolej eğitimi alma hakkı elde ediyor.

1 yorum: