21 Haziran 2014 Cumartesi

GIDA, Hile, Sahtekarlık!...


Gıdada hile yapıldığını hep biliriz de ne derece olduğunu tahmin edemeyiz. 

Görülüyor ki; üç kuruş kazançları için, insan sağlığını tehlikeye atmakta sınır tanımayan vicdansızlar, sahtekarlıkta da sınır tanımıyorlar.

Aşağıdaki haberi okuduktan sonra, aldığım gıdaların içeriğinden nasıl emin olabilirim hiç bilmiyorum!.. 

Kireçli beyaz peynir

 

GIDADAKİ hile TBMM gündemine  taşındı. 
Küf tutmuş ve bayatlamış peynirlerin eritilerek krem peynir haline getirildiği, beyaz peynire de parlak görünüm amacıyla kireç katıldığı belirlendi.MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu ve 23 arkadaşı, hileli gıdalar konusunda Meclis araştırması istedi. Bu konudaki önergede 'Yetersiz denetim ve basit cezalar karşısında hileli gıdalar, insan sağlığını tehdit etmektedir " denildi.

 Gıda hileleri şöyle sıralandı:
* Ekmeği beyazlatmak ve geç bayatlamasını sağlamak için kimyasal maddeler kullanılmakta, kepekli ekmek ve çavdar ekmeği gibi ürünlerde de, bazı gıda boyası ya da kakao  kullanılmaktadır.


* Zeytinyağına pamuk, ayçiçeği, kanola gibi bitkisel yağlar karıştırılmakta, sabun üretimindeki yüksek asitli yağlar da işlemden geçirilip natürel sızma zeytinyağı diye satılmaktadır.

* Zeytin parlak hale getirmek için tekstil boyası ve kimyasal boya kullanılırken, zeytinyağı küspesinden elde edilen prina yağı, kolon sızması diye zeytinyağının içine karıştırılmaktadır.

* Küf tutmuş ve bayatlamış peynirlerin eritilerek krem peynir haline getirildiği, beyaz peynire kireç katılarak parlak hale getirildiği bildirilmektedir.

* Nişasta ve bitkisel yağ katılmış döküntü beyaz peynirler yağlı tulum peyniri olarak satılıp, küflü kaşarlar eritme peynire dönüştürülmektedir. Sütün öz yağı alındıktan sonra yerine yağlı süt izlenimi verecek şekilde katı margarin yağ karıştırılmaktadır.

* Bayat ya da sağlıklı bir şekilde korunmamış sütler kayıt dışı olarak satın alınıp şarküteri ürünleri yapımında kullanılmakta, peynir altı suyundan ve süt tozundan yapay süt imal edilmektedir.

* Büyükbaş hayvan yağından elde edilen jelatin toz halinde yoğurda katılıp, kıvamlı hale getirilmekte, köy yoğurdu olarak satılmaktadır. Tereyağına patates ve margarin karıştırılmaktadır.

* Dana kıymaya tavuk kıyması, tavuk sakatatı, iç yağ katılmaktadır. Salam, sosis ve sucukların içine baharatla karıştırılmış soya, hayvansal etsel atıklar, akciğer gibi iç organlar, kireç suyunda soyulmuş sarımsak karıştırılmaktadır.

* Son kullanma tarihi geçmiş sucuklar, yeni sucukların içine katılarak yeni imal edilmiş gibi gösterilmekte, tavuk dönerin içine tavuk derisi ve bağırsak karıştırıldığı belirtilmektedir.

* Glikozun içine polen,  renklendirici ve esans katılarak sahte bal imal edilmektedir. Arıcılar, kovanların önüne şeker şurubu veya glikoz koyarak, gerçek olmayan bal üretilmektedir.

* Kırmızıbibere kiremit tozu, kimyasal boyalarla renklendirilmiş yabancı maddeler, karabiberin içine boya maddeleri, bitkisel baharatların içine kurutulmuş ot karıştırılmaktadır.

Haber Kaynağı


~~~~~~~~~~~   ~~~~~~~~~~~       ~~~~~~~~~~~~        ~~~~~~~~~~~~       ~~~~~~~~~~

Yeni öğrendiğim, gıda hilekarlığı haberini, güncelleme yaparak ekleme gereği duydum. Bebekleri hedef alan bu sahtekarlığı herkesin bilmesi gerekiyor.


DEHŞETİN BELGESİ: Milupa ürünlerinde GDO tespit edildi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “Türkiye’de GDO yoktur” şeklindeki iddialarının aksine piyasa denetimleri sırasında GDO tespit ettikleri ortaya çıktı. Yayınımız üzerine Bakanlıktan yazılı açıklama geldi.

MILUPA ÜRÜNLERİNDE GDO
Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü elemanlarının piyasa denetimleri sırasında aldıkları “Milupa Aptamil Sütlü Tahıl Karışımı” ürünün incelemesi sırasında GDO tespit ettiler.
GDO’nun varlığından emin olmak için Milupa Aptamil Sütlü Tahıl Karışımı’na ait şahit numuneleri Ankara Kontrol Laboratuarı’nda gönderdiler.
Ankara Kontrol Laboratuarı’nın yaptığı analizlerde Milupa’nın GDO içerdiği kesinleşti.
MILUPA'YA TOPLATMA
Bunun üzerine GDO’lu Milupa’ların ürünlerin toplatılması için, 80 il Valiliği’ne yazı gönderildi.
BAKANLIK TEŞHİR ETMEDİ
Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin ele geçirdiği belge, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca henüz teşhir edilmedi. Ancak Bakanlığı'n Gıda Hareketi'ne yaptığı özel açıklama ile işlem ve süreç doğrulandı.

Haberin devamı ve belgelerinin görüntülerine gidahareketi.org adresinden ulaşılabilir.

Daha önce yayınlanmış sayfayı yanlışlıka sildim ne yazık ki. Taslağını silmemişim iyi ki yeniden oluşturup, yayınlayabiliyorum bu sayede.
Sayfayı  yanlışlıkla kayıtlar bölümünden sildim. O sırada yayınlanmış sayfa başka bir sekmede acık olduğu icin yorumları da  oradan kopyalayıp buraya ilave edebiliyorum:))

Umarim gercekten gida konusunda sagligi tehdit edenler arastirilir ve cozum bulunur. Bunu yapanlarda nasil bir vicdan var acaba!!! Artik ne yiyecegimizi sasirmis durumdayiz :(
Evet Sinemcim. Evde yapalım diyeceğim ama herşey evde yapılmaz ki. Bireysel olarak yapabileceklerimiz sınırlı. Umarım yetkili olanlar üstlerine düşeni yaparlar...

Bosuna hastaliklar artmiyor.Hayatimiz tehlike altinda.Organikler pahali. Hos onlarda ne kadar Organik oda mechul.

Burda gida kontrolleri cok ciddi yapilsada, yine bu tür ,üc kagitcilik,sahtecilikte oluyor.Kontrollerde ortaya cikiyor ve ilan ediliyor.

Dilerim ciddi cezalarla,kontrollerle düzeltilebilir.

Herkesin bütcesi,özel Organik ciftlik ürünlerine yetmeyebilir, yada köyden peyniri ,tereyâgi,zetinyâgi gelmeyebilir.Onlar ne yapacâk?

Tüketici haklarini koruyan derneklere büyük is düsüyor.Allah yardmcimiz olsun...
Sorma Şuleciğim, Türkiye'de durum çok vahim. Ben bu sayfayı yayınladıktan sonra öğrendim ki;
Milupa çocuk mamalarında GDO olduğu tespit edildiği için toplatılma kararı alınmış.
Bu güne kadar kullananlar çocuklarının gördüğü zararı nasıl telafi edebilir.

Gıda hareketi organizasyonu sayesinde ortaya çıkarılmış. Güncelleme yapıp sayfaya ekledim. Hala kullananlar olabilir, çünkü Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı henüz bu konuda bir açıklama yapmamış. Ne diyeceğimi hiç bilemiyorum!..

şaşkınlık içinde kaldım oğlumda hiç hazır mama kullanmadım ama ya beni emmeseydi?? çoğu kişi gibi tercih edeceğim ilk markalardan olacaktı bu nasıl telafi edilecek
gıda mezunu biri olarak ülkemizde organik gıda yok diyebilirim çünkü organik toprak yok mutlaka ilaçlanmış .... köy ürünü - çiftlik ürünü bunlara inanmayalım bunlar organik değil o sertifikalar bir kere verilir satıcıda sürekli alıcıya o belgeyi gösterir
normalde hiç bir markette kırmızı et -sakatat- beyaz et aynı reyonda olmamalı sadece minik bir camla ayırmış gibi görünür dikkat ederseniz birbirine hava geçişi vardır güya denetlenir cezalar asla caydırıcı değildir gıda mevzuatına göre çok komik rakamlarda parasal cezalar vardır ....yine de bakanlığın çalışmaları mevzuat değişiklikleri var şimdilerde denetlemeler biraz normalleşebildi umarım tamamen düzelir
ben mümkün olduğunca paketlenmemiş -ışınlanmamış gıdalar almaya çalışıyorum siz ne yapıyorsunuz ? işimiz çok zor bilgilendirme için teşekkür ederim arkadaşlarımı uyaracağım

Sevgi'cigim nasilsin?

Yazilarinida yorumlarida arar oldum...

3 yorum:

 1. Neslihancığım merhaba
  senin yorumuna yanıt verdiğimi sanıyordum ama yanaıtlamadığımı yeni farkettim:(( Cok afedersin!..

  Yanıtı yazmıstım, bir yerlere kaydetmişmiyim diye ararken de sayfayı sildim az önce:( E ee bu kadar ihmal edersem "blog"umu olacağı buydu:)

  Gıda konusu gerçekten cok önemli, ben de senin gibi paketlenmiş gıda almamaya dikkat ediyorum. Bizim gibi duyarlı olanların işi çok zor; birinden kaçarken bir diğerine yakalanıyoruz. Dikkati elden bırakmayacağız, başka çare yok. Çok sevgiler..

  YanıtlaSil
 2. Merhaba Suleciğim,
  Dün ne zamandır yapmak istediğim senin "zayılatan, ıspanaklı yulaflı tostunu yapmak için bloguna uğradım. Yaptım, cok guzel oldu, fotograf ta cektim:))

  Mesajını da bu arada farkettim. Denetlenmesi gerekiyormuş ,oysa ben öyle bir kural koymamıştım, belki ara verdiğim için böyle olabilir.
  En kısa zamanda blogumda yazmak istiyorum, birikmiş çok konu var ama ben bir zaman sıkıntısı içindeyim :((

  Mayıs sonunda bir grip atlattım, sonra iki çocuğumun mezuniyet tören telaşları, bu arada birikmiş işleri toparlama gayreti derken yaşam rutinim ve önceliklerim değişti. Yazmak bir yana okumak için bile zaman ayıramadım.

  Vefalı arkadaşım iyi ki bu mesajı gönderdin, kendimi yeniden proglamlayıp, yapmaktan keyif aldığım işlere de zaman ayırmam gerektiğini hatırlamış oldum. Çok tesekkur ederim, Çok öpüyorum, sevgiler... selamlar...

  YanıtlaSil
 3. Hosgeldin :) Sevgicigim, .Güzel ,bilgilendirici yazinlarini zevkle okumaya devam edecegiz....Iyi aksamlar...

  YanıtlaSil