18 Aralık 2014 Perşembe

Kilo...Nefes...Yağ...

Son zamanlarda pek yazmasam da kilo verme gayretim iki ileri-bir geri şeklinde sürmekte. Dolayısı ile bu konuda sürekli okuyor ve araştırıyorum.


Eksik olmasınlar bilim adamları da biz kadınlara yardımcı olmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Şimdi de yağların bizi nasıl terk ettiğini araştırıp bulmuşlar.

Terk etsin de nasıl terk ederse etsin diyorum yine de okumadan edemiyorum:))
Fotoğraf google'dan alınmıştır.
Yağlar vücudu nefesle terk ediyor


Kilo verdikçe yaktığınız yağların çoğu verdiğiniz nefesle vücudunuzu terk ediyor.
Ancak bu, kilo vermek için bol bol nefes alıp vermenin yeterli olduğu anlamına gelmiyor, bilim insanlarına göre egzersiz yine de şart.
Yağın vücuttan nefesle çıktığı bulgusu, mikroskobik seviyede metabolizmayı inceleyen biyokimya uzmanlarına ait.
Avustralyalı uzmanlardan oluşan bu ekip vücuttaki yağın rotasını atom düzeyinde takip etti.
British Medical Journal isimli tıp dergisinde yayınlanan bulgulara göre, yağ vücutta parçalara bölündüğünde bir dizi şey olmaya başlıyor.
Kimyasal bağların kopması, ısının ve kasları güçlendirecek yakıtın ortaya çıkmasını sağlıyor.
Ama atomlar kalıyor ve bunların büyük kısmı vücudu ciğerler aracılığı ile karbondioksit olarak terk ediyor.

Yağ depolanması ve metabolizma

Yiyeceklerdeki yağ, vücutta adiposit adı verilen hücrelerde trigliserid olarak depolanıyor. Trigliserid üç çeşit atomdan oluşuyor: Karbon, hidrojen ve oksijen.
Trigliserid ayrıştığı zaman yaklaşık yüzde 20'si moleküler yapısı H2O olan suya, geriye kalanı karbondiokside (CO2) dönüşüyor.
Oluşan su idrar, dışkı, ter, nefes, gözyaşı ya da diğer vücut sıvıları ile atılabiliyor ve su içerek kolayca yerine konabiliyor.
Nefes yolu ile dışarı atılan karbondioksit için ise bu işlem ancak yemek yiyerek ya da meyve suyu gibi içecekler, tüketerek mümkün.

Akciğerler 'en büyük boşaltım organı'

Araştırma ekibinden New South West Üniversitesi'nden Ruben Meerman ve Andrew Brown, "Bu biyokimyanın hiçbir noktası yeni değil, ama neden bilmem daha önce kimse bu hesaplamaları yapmamış" diyor ve ekliyor:
"Bu sonuçlar akciğerlerin bize kilo vermede en büyük boşaltım organı olduğunu gösteriyor."
İngiliz Diyetisyenler Birliği'nden Duane Mellor yağ metabolizmasını bir otomobilin içinde yanan benzine benzetiyor.
Yağ yandıkça ısı açığa çıkarıyor ve hareketi sağlıyor. Ama aynı zamanda atık da ortaya çıkarıyor. Yağın enerjiye çevrilmesinin ardından ortaya çıkan atomlar ise egzoz gazlarına benzetiliyor.
Tahminlerine göre ortalama bir insan her gün en az 200 gram karbon kaybediyor ve bunun kabaca üçte biri uykudayken oluyor.

'Az ye, çok hareket et'

Bir saatlik dinlenme yerine koşu gibi ortalama şiddette bir saatlik egzersiz yaptığımızda vücuttan 200 grama ek olarak 40 gram daha karbon atılıyor. Atılan toplam karbon miktarı da 240 gram oluyor.
Dolayısı ile kilo vermek için yediklerinizle yaktıklarınız ve nefes yolu ile dışarı verdikleriniz arasında bir denge kurulmalı.
Bilim insanları, "Kilo vermek yağ hücreleri içinde depolanmış karbonun açığa çıkmasını gerektirir, bu nedenle genelde duyduğunuz 'az yiyin-cok hareket edin' öğüdünü takip etmek gerek" diyor.

6 yorum:

 1. Bu paylaşımlarına devam et lütfen...

  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Taslak halinde çok yazı var İpek,düzenlemek gerekiyor. Tembelliği bırakıp yapabilirsem benim için de motivasyon sağlıyacak:)) Yorumun için teşekkür ederim. Sevgiler...

   Sil
 2. En zoru ,AZ YEME " kismi bende :)

  Paylasim icin tesekürler Sevgi'cigim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Az yeme" sek kilo alıyoruz, "çok yeme"sek kilo vereceğiz de o iş nasıl olacak??

   Ben bir yol bulmuş olabilirim... Ta ta taa taaa :))
   Ketojenik diyeti İpek'ten duyduğumdan beri gündelik beslenmemde karbonhidratı azaltıp, yağı arttırmayı deniyorum. Katojenik diyette yağ oranı çok yüksek, o kadar yağlı beslenme bana fazla geldi. Benim %55-60 karbhdrt, %20-25 yağ oranım şimdilik %35-40 karbhdrt, %30-35 yağ olarak değişti. Protein de %20-25 civarında seyrediyor. Ve... gerçekten hiç açlık hissetmiyorum.Bolca-2.5lt-su içiyorum ayrıca. Bir ara blog'da yazacağım; önce sonuç göreyim de:)) Bu arada yediklerimi "fittingo.com" sitesinden takip ediyorum, Terazinin önerdiği site kadar gelişmiş değil ama bende ingilizce olmayınca onu takib edemedim:(

   Sırrımı açıkladım Şule'ciğim, umarım işe yarar. Çok sevgiler...

   Sil
 3. Merhaba,
  Blogumda kitap çekilişim var katılımınızı beklerim
  http://ilknur--akpinar.blogspot.com.tr/2014/12/dolu-dolu-cekilis.html

  YanıtlaSil
 4. Davetin için teşekkür ederim İlknur! Şartlar bana uygun değil ama sayfanı ziyaret ederim mutlaka. Sevgiler, başarılar..

  YanıtlaSil